czwartek, 17 stycznia 2013

Jak włączyć Javę od Oracle w Ubuntu

Jeśli czasami korzystacie z serwisów takich jak www.kurnik.pl, to możecie spotkać się z sytuacją gdzie niestety nie pogracie sobie z powodu problemów z javą. Nawet pomimo zainstalowania dodatków od Ubuntu, w których między innymi jest pakiet javy. Problem nie wiem z czego wynika,występuje on nie tylko na komputerach z Linuksem, ale również na maszynach z Windowsem. Na szczęście wiem w jaki sposób się go pozbyć. I wcale nie jest to skomplikowane.
Zapraszam do czytania.
Najprostszą metodą naprawienia tego problemu jest pobranie Javy od Oracle. Ale co tu wybrać?
Na szczęście my nie będziemy się z tym męczyć. Zastosujemy szybki sposób instalacji za pomocą repozytoriów prywatnych. Pod tym adresem znajdują się informacje o instalacji Oracle Java, ale po angielsku. Ja postaram się to przedstawić, ale po polsku. Najpierw musimy otworzyć okno terminala w naszym systemie. 
Wciskamy więc kombinację klawiszy Ctrl+Alt+T, pojawi nam się takie okno:
Teraz mała uwaga, aby wkleić tekst w terminalu można to zrobić z menu podręcznego dostępnego po kliknięciu prawego przycisku myszy (PPM), albo poprzez kombinację klawiszy Ctrl+Shift+V, a piszę o tym bo musimy w terminalu wpisać kilka komend, ale bez strachu dzięki Kopiuj Wklej, nic nie będziecie musieli pisać.
Najpierw kopiujemy tą komendę:

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/java

Po wklejeniu, wpisujemy nasze hasło do systemu i zatwierdzamy za pomocą Enter, gdy zakończy się działanie programu wklejamy tą komendę:


sudo apt-get update

I ponownie zatwierdzamy za pomocą przycisku Enter, przez okno terminala zaczną przewijać się duże ilości tekstu, gdy skończą, wklejamy tą komendę:


sudo apt-get install oracle-java7-installer
Oczywiście zatwierdzamy za pomocą Enter, i czekamy na zainstalowanie się Javy, w międzyczasie pojawi nam się okienko z prośbą o akceptację licencji, zatwierdzamy za pomocą Enter, i czekamy dalej, z naszej strony nic już więcej nie musimy robić, program się zainstaluje. Gdy tak się stanie przechodzimy do przeglądarki i ponownie uruchamiamy stronę która nam nie działała, teraz powinno już wszystko być w porządku.:-)
To na tyle mam nadzieję że porada pomogła w pozbyciu się problemów z javą.
Piszcie w komentarzach jakie porady chcielibyście zobaczyć na blogu w przyszłości.