poniedziałek, 7 stycznia 2013

6 sposobów na poprawienie wydajności w grach na Ubuntu

Premierę Steam pod Ubuntu mamy już za sobą, spokojnie możemy zacząć cieszyć się grami. A mamy kilka ciekawych propozycji w które warto by było zagrać. Niektóre wymagają dość mocnej konfiguracji peceta np. Serious Sam 3 BFE.

W tym wpisie zaproponuję kilka możliwości zwiększenia wydajności naszego sprzętu, dzięki czemu gry będą działać płynniej.

1. Sterowniki i aktualizacje.
Zaczynamy zupełnie zwyczajnie jak pod Windowsem, czyli sprawdzamy czy mamy aktualne sterowniki karty graficznej i oczywiście najnowsze aktualizacje. Nowe wersje sterowników NVIDIA i AMD przyniosły naprawdę ogromny skok wydajności w porównaniu z wydaniami sprzed kilku miesięcy, dlatego naprawdę warto te sterowniki zainstalować.
W Ubuntu 12.04 LTS otwórzcie program Dodatkowe Sterowniki w Panelu Konfiguracji systemu, albo w dashu wpiszcie frazę dodatkowe sterowniki. Po uruchomieniu programu wybierzcie najnowsze dostępne sterowniki eksperymentalne i zatwierdźcie wybór.
W Ubuntu 12.10 lub w nowszym należy otworzyć aplikację Źródła Oprogramowania w Ustawieniach Systemu, bądź wpisać tą frazę w dashu. Gdy uruchomi się program należy przejść do zakładki dodatkowe sterowniki i tam wybrać najnowszą dostępną wersję sterowników eksperymentalnych.
Uwaga
Jeśli nie będzie żadnych dodatkowych sterowników dostępnych do instalacji to znaczy że korzystacie z otwartoźródłowych sterowników do kart graficznych Intela. W takim razie nie musicie dodatkowo nic instalować, ale warto sprawdzić czy macie najnowsze aktualizacje systemowe. Wpiszcie w dashu Menedżer Aktualizacji. I po uruchomieniu programu sprawdźcie czy są nowe pozycje do pobrania.

2. Nie używaj Wubi.
Jeśli system został zainstalowany za pomocą instalatora Wubi, gry będą się dłużej ładowały, wszystko dlatego że system plików linuksa jest emulowany na natywnym systemie plików Windowsa. Dlatego najlepiej jest stworzyć oddzielną partycję dla Ubuntu. Jak to zrobić opisałem we wcześniejszych wpisach.

3. Gry tylko na pełnym ekranie.
Uruchamiajcie gry tylko w trybie pełnoekranowym. W Ubuntu gra w oknie będzie mniej wydajna z powodu nałożenia na kartę graficzną dodatkowego obciążenia w postaci efektów 3d kompozycji pulpitu.

4. Menedżer okien bez kompozycji 3D
Jeśli nie jesteście przywiązani do Unity, to dobrze jest wybrać menedżera okien który obsługuje możliwość wyłączenia kompozycji 3d (np. KDE)

5. Uruchomienie Steam w trybie Big Picture z poziomu ekranu logowania.
Jeśli macie już założone i aktywne konto w Steam, możecie użyć tego linku do instalacji paczki deb dzięki której, dostaniecie możliwość logowania się bezpośrednio do trybu Big Picture Steam. A to z kolei pozwoli na wydajniejsze granie w związku z pominięciem całego Unity.

6. Technologia Optimus
Jeśli macie w komputerze kartę Nvidii pracującą w technologii Optimus, użyjcie sterowników Nvidii zamiast sterowników Intela. Linuks nie obsługuje jeszcze natywnie płynnego przełączania się pomiędzy kartą dedykowaną a intelowską. Więc wybranie karty Nvidii na sztywno pozwoli wam na cieszenie się pełnymi możliwościami jakie oferuje wasz komputer.

To tyle jeśli chodzi o porady dotyczące wydajności, tekst ten powstał w oparciu o ten wpis.

A może wy macie jakieś ciekawe pomysły i sposoby na poprawę wydajności w grach na Ubuntu? 
Zapraszam gorąco do komentowania.
Dajcie znać czy te podpowiedzi poprawiły wam wydajność w grach.