wtorek, 22 stycznia 2013

Legalna muzyka prosto z sieci. Przegląd serwisów działających pod Ubuntu.

Usługi strumieniowego dostarczania treści muzycznych, stają się w Polsce coraz popularniejsze. Najpierw Deezer, teraz WiMP a w niedalekiej przyszłości (prawdopodobnie w lutym jeśli wierzyć doniesieniom) także Spotify, serwisy te pojawiły się w Polsce i powoli rewolucjonizują dostęp do muzyki. Dzięki abonamentom użytkownicy mają możliwość nieograniczonego dostępu do zasobów tych serwisów, a zasoby są ogromne i ciągle rosną, Deezer chwali się 20 milionami dostępnych utworów, podobnie WiMP. Oba te serwisy oferują możliwość zarówno słuchania muzyki online (wymagane połączenie z internetem), jak i pobieranie ścieżek na nasze urządzenie i słuchanie ulubionych utworów nawet bez dostępu do internetu. No właśnie, ale jak jest z dostępnością tych serwisów jeśli mamy na naszym komputerze system spod znaku Pingwinka?
W dzisiejszym wpisie postaram się opisać poszczególne serwisy a również podać metody instalacji i dostępu do tych usług na Ubuntu.

Deezer.com

Deezer to pierwszy tego typu serwis uruchomiony w Polsce i działający bez żadnego kombinowania z serwerami proxy i VPNami. Zasada jest prosta, wchodzimy na stronę www.deezer.com, rejestrujemy się i mamy pół roku na testowanie usługi zupełnie za darmo. Deezer nie posiada żadnego klienta działającego na komputerach, posiada jedynie programy na urządzenia mobilne, Android i iOS. Na komputerze, aby z niego korzystać wystarczy nam przeglądarka internetowa, zainstalowany Flash Player i to wszystko. A ponieważ flash działa również na Ubuntu, więc nie ma żadnego problemu z dostępem do tego serwisu.
Serwis Deezer 

Deezer
Jeśli nie macie na swoim systemie Flasha, wystarczy z Centrum Oprogramowania Ubuntu pobrać paczkę Extras i gotowe, mamy możliwość odtwarzania muzyki z serwisu, oprócz tego dzięki intergracji z Facebookiem, możemy polecać utwory, playlisty i obserwować gusta muzyczne znajomych. Świetna sprawa.
Deezer oferuje trzy plany taryfowe

  • Discovery
Darmowa opcja pozwalająca słuchać utworów na komputerach, jednak bez możliwości pobierania ich i słuchania w trybie offline. Przez pół roku nieograniczony dostęp do biblioteki serwisu, po pół roku ograniczony do dwóch godzin dziennie.
Cena: bezpłatnie 
  • Premium
Oferuje to samo co Discovery plus brak reklam w czasie odtwarzania, jakość muzyki znacznie wyższa streaming z bitrate do 320kb/s, oraz oczywiście brak jakiegokolwiek limitu przy słuchaniu muzyki. Brak możliwości odsłuchiwania i pobierania muzyki na urządzeniach przenośnych i systemach audio.
Cena: 14,99 PLN za miesiąc bez żadnych zobowiązań, po miesiącu można przestać korzystać z serwisu, nie jakichkolwiek umów długoterminowych.
  • Premium+
Pełny dostęp do możliwości serwisu, oprócz tego co oferuje Premium, ta oferta umożliwia pobieranie utworów i odsłuchiwanie ich offline, a także umożliwia korzystanie z programu na urządzeniach mobilnych, systemach audio i telewizorach z technologią smart.
Cena: 29,99 PLN za miesiąc używania również bez jakichkolwiek zobowiązań.

Serwis Deezer podpisał umowę z Orange, w tym przypadku użytkownicy sieci mają możliwość korzystania z serwisu przez 14 dni za darmo, po tym czasie opłata za miesiąc wynosi 27,06 PLN także trochę taniej niż dla pozostałych.

WiMP

Kolejny gracz na naszym rodzimym rynku. Strona www.wimp.pl. Serwis do chwili obecnej dostępny był w wersji beta dla wszystkich chętnych do potestowania usług. W przeciwieństwie do Deezera, WiMP posiada wersje klienta nie tylko dla urządzeń mobilnych, ale również na komputery osobiste. Serwis posiada w swojej bibliotece 18 milionów utworów. Klient WiMP do zainstalowania na komputerze wymaga posiadania środowiska Adobe Air, i tutaj dla posiadaczy Ubuntu jest zła wiadomość ponieważ Adobe przestało wspierać Linuksa i nie przygotowuje aktualizacji środowiska Air na te systemy. Jednak mimo wszystko WiMPa da się uruchomić na Ubuntu. Po instalacji klient działa stabilnie, a estetyka programu nie odrzuca.

Jak zainstalować?

Przede wszystkim najpierw musimy zainstalować środowisko Adobe Air, instalator dla linuksa dostępny jest pod tym adresem:
Pobieramy ten plik na dysk komputera do katalogu /Pobrane, po pobraniu przechodzimy do katalogu pobierania

 i klikamy prawym przyciskiem myszy na pobranym pliku, przechodzimy do Właściwości i zaznaczamy wykonywanie, dzięki temu nasz instalator otrzyma pozwolenie na uruchomienie jako program.

Teraz wchodzimy do terminala wciskając kombinację klawiszy Ctrl+Alt+T, lub wpisując w dashu "terminal" i wybierając z listy terminal.

W oknie terminala wpisujemy lub wklejamy tą (w terminalu wkleić tekst można korzystając ze skrótu klawiszowego Ctrl+Shift+V) komendę:
cd ~/Pobrane 
i zatwierdzamy klawiszem Enter.

w katalogu /Pobrane wpisujemy lub wklejamy:
sudo ./AdobeAIRInstaller.bin 
zatwierdzamy klawiszem Enter

 i wprowadzamy nasze hasło do konta, zatwierdzamy klawiszem Enter. Uruchomi się instalator Adobe Air, akceptujemy umowę licencyjną i klikamy dalej. Gdy Air mamy już zainstalowany, czas na instalację WiMP.
Pobieramy ten plik Instalator WiMP.
Po pobraniu przechodzimy do katalogu, gdzie pobraliśmy nasz instalator i klikamy lewym myszy na pobranym pliku, proces instalacji jest taki sam jak na Windowsie, więc nie powinno być żadnych problemów.

UWAGA!

Jeśli przy instalacji AdobeAIR, system pokaże błąd braku gnome-keyring to w terminalu wklejcie i wykonajcie te polecenia;
Dla systemu w wersji 32 bity:

sudo ln -s /usr/lib/i386-linux-gnu/libgnome-keyring.so.0 /usr/lib/libgnome-keyring.so.0

sudo ln -s /usr/lib/i386-linux-gnu/libgnome-keyring.so.0.2.0 /usr/lib/libgnome-keyring.so.0.2.0

Dla systemu 64bity:
sudo ln -s /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libgnome-keyring.so.0 /usr/lib/libgnome-keyring.so.0

sudo ln -s /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libgnome-keyring.so.0.2.0 /usr/lib/libgnome-keyring.so.0.2.0 

Po wykonaniu tych poleceń, ponownie uruchomcie instalator AdobeAIR.

Oferta WiMP:

Wimp proponuje nam trzy plany taryfowe zupełnie jak Deezer

  • Za darmo
W ofercie bezpłatnej mamy możliwość korzystania z serwisu jedynie na kompurach z zainstalowanym klientem, czas odtwarzania utworów jest limitowany, ale nie pojawiają się żadne reklamy. 
Cena: bezpłatnie
  • Basic

W planie Basic, mamy możliwość nielimitowanego odtwarzania utworów bez żadnych reklam, ale jedynie na komputerach
Cena: 9,99 PLN za miesiąc, bez żadnych umów terminowych

  • Premium
W planie Premium do oferty Basic dołączona jest możliwość korzystania z serwisu nie tylko na komputerach, ale także na innym sprzęcie takim jak telefonu, tablety, systemy audio, dostępny jest również tryb offline dzięki czemu naszą ulubioną muzykę możemy pobrać i słuchać nawet gdy nie mamy internetu.

WiMP podpisał umowę z operatorem Play, dzięki temu za 19,99 złotych miesięcznie, użytkownicy tej sieci mogą się cieszyć ofertą premium, co ciekawe za słuchanie muzyki online użytkownik nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów, za transfer danych płaci operator. Sam korzystam z tej oferty i muszę przyznać, że to rozwiązanie jest super. Polecam, tym bardziej że w tej chwili jest to najtańsza taka oferta na rynku.


Spotify

Spotify to największy serwis na rynku muzycznym oferujący strumieniowe odtwarzanie muzyki, największa baza utworów i świetnie wykonany program kliencki, zdobyły uznanie sporej rzeszy użytkowników na całym świecie. Niestety w Polsce serwis ten nie jest oficjalnie dostępny, wszystko może zmienić się w lutym, bo jeśli wierzyć doniesieniom wtedy właśnie ma nastąpić oficjalna premiera usługi w naszym kraju. Serwis dostępny jest pod tym adresem www.spotify.com.
Spotify posiada wersję klienta specjalnie przygotowaną pod linuksa i działa ona bezproblemowo na moim Ubuntu.

Jak zainstalować:

Aby zainstalować Spotify na naszym komputerze musimy najpierw dodać odpowiednie repozytorium do naszego pliku sources.list, aby to zrobić:
Otwieramy terminal i wpisujemy lub wklejamy tą komendę
sudo gedit /etc/apt/sources.list

zatwierdzamy klawiszem Enter i czekamy na uruchomienie się edytora
W edytorze na samym końcu pliku wklejamy ten tekst:
=========================================
#Spotify linux repo
deb http://repository.spotify.com stable non-free
=========================================
Zapisujemy plik i zamykamy edytor.
Teraz musimy dodać klucz zabezpieczeń tego repozytorium więc w terminalu wklejamy tą komendę:

sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 94558F59 
i zatwierdzamy klawiszem Enter (jeśli trzeba podajemy nasze hasło).

W terminalu wpisujemy:
sudo apt-get update
i zatwierdzamy klawiszem Enter, (jeśli trzeba podajemy nasze hasło), czekamy aż program zaktualizuje listę naszych repozytoriów, gdy zakończy działanie, w naszym terminalu wpisujemy:
sudo apt-get install spotify-client
czekamy na pobranie i zainstalowanie się klienta spotify.
Spotify Linux Preview

Biblioteka Spotify

Playlisty

Oferta Spotify

W tej chwili nie są dostępne żadne plany taryfowe dla Polski.

Ponieważ Spotify nie działa w Polsce, aby go uruchomić trzeba się troszkę pogłowić. Ale o tym w następnym wpisie :).

A w jaki sposób wy lubicie słuchać muzyki? Czy takie serwisy to przyszłość rynku muzycznego? Dajcie znać co o tym sądzicie w komentarzach.