czwartek, 20 grudnia 2012

Instalacja Steam dla Ubuntu

Dzisiaj króciutko napiszę w jaki sposób zainstalować klienta Steam dla Ubuntu. Ponieważ Valve udostępniło natywną wersję usługi właśnie pod Ubuntu. W tym wpisie pomogę go wam zainstalować.

1. Pobieramy klienta usługi z tej strony: http://media.steampowered.com/client/installer/steam.deb
2. Po zakończeniu pobierania klikamy dwa razy lewym myszy na pobranym pliku, pojawi się monit o podanie hasła, wpisujemy własne hasło użytkownika i klikamy OK.
3. Menedżer pakietów rozpocznie instalację.
4. Po zakończonej instalacji wciskamy klawisz Win (ten z symbolem windowsa), wpisujemy steam i klikamy enter.
5. Czekamy aż klient pobierze niezbędne aktualizacje i pojawi się okno z prośbą o założenie konta lub zalogowanie na już istniejące konto.
6. Ci którzy mają już konto na steam wiedzą co należy zrobić w dalszej kolejności, ci którzy konto dopiero zakładają, aby zagrać muszą najpierw dokonać zakupu jakiejś gry (ważne żeby była to gra dla linuksa w sklepie jest odpowiednia zakładka), w tej chwili dostępnych jest spora ilość gier niezależnych i kilka pozycji od valve i croteam. W tym dostępny za darmo Team Fortress 2 zachęcam do pobierania i testowania.
Bardzo możliwe, że będziecie musieli zainstalować odpowiednie sterowniki graficzne, jeśli będziecie mieli problemy z instalacją piszcie w komentarzach chętnie pomogę. Jeszcze jedna sprawa, jeśli z jakichś powodów klient steam się nie zainstaluje poprawnie:
1. Uruchamiacie terminal wciskając kombinację Ctrl+Alt+T i wpisujecie:
sudo apt-get install -f
2. Po krótkiej chwili wszystko powinno zadziałać bez dalszych problemów.
Zapraszam do testowania i komentowania, chętnie odpowiem na wasze pytania.