środa, 4 września 2013

Gadu Gadu oficjalnie i natywnie dostępne dla Linuksa


Wiekopomna to chwila. ręce mi drżą gdy piszę te słowa. Po latach używania nieoficjalnych rozwiązań, w wersji dla systemów Linuks debiutuje największy polski komunikator sieciowy GG czyli stare dobre (?) Gadu Gadu.

Program do pobrania jest pod adresem GG, wystarczy kliknąć Pobierz i już po chwili archiwum ląduje na naszym dysku. Instalacja jest dosyć prosta, chociaż dla niektórych użytkowników a szczególnie dla nowych, może nastręczyć problemów (chociaż niewielu). Poniżej znajduje się prosta instrukcja ze zrzutami ekranu która pomoże, przejść przez instalację.

Instrukcja instalacji
1. Pobierz archiwum ze strony www.gg.pl, na stronie dostępne są archiwa dla systemów 32 bitowych i dla 64 bitowych, w zależności od wersji systemu, pobieracie odpowiednią paczkę

2. Po pobraniu przechodzicie do katalogu w którym zapisaliście paczkę archiwum i wypakowujecie ją.

3. Po wypakowaniu utworzony zostanie katalog o nazwie /GG/, możecie umieścić go w dowolnym miejscu, ale ja proponuję utworzyć w katalogu /home dodatkowy katalog na aplikację i tam przenieść program.

4. Uruchamiacie terminal skrótem Ctrl+Alt+T, lub wpisujecie w dashu terminal. W terminalu wpisujecie komendę:
cd
i podajecie ścieżkę do katalogu GG, czyli jeśli utworzyliście w swoim katalogu domowym nowy katalog np. Aplikacje i tam przenieśliście GG to ścieżka będzie wyglądać tak:

cd /home/użytkownik(wasza nazwa użytkownika)/Aplikacje/GG 
lub prościej:
cd  ~/Aplikacje/GG
W katalogu GG znajduje się plik o nazwie "gg" i to ten plik służy do uruchamiania komunikatora, aby go uruchomić wpisujecie w terminalu:
./gg
Ścieżka podana na zrzucie to lokalizacja na moim komputerze, wy możecie mieć inną

Zaznaczona nazwa w czerwonej ramce to właśnie jest program uruchamiający komunikator

I to tyle, program powinien się uruchomić, wystarczy wtedy podać dane użytkownika i zalogować się.
(Uwaga! Gadu Gadu wymaga do poprawnej pracy flasha, jeśli nie macie go zainstalowanego, to przy pierwszym uruchomieniu programu komunikator poprosi o instalację i przeniesie na stronę pobierania flasha, lepiej jest jednak zainstalować dodatki Restricted Extras z Centrum Oprogramowania, gdyż w paczce tej znajduje się również oprogramowanie flash).
Natywne GG na Ubuntu w pełnej krasie


Wraz z komunikatorem dostajecie również dostęp do dysku GG, radia OpenFm i wideorozmów, także jest to kompletne oprogramowanie, dokładnie takie jak w środowisku Windows, tam znane i lubiane. Niestety w wersji linuksowej a w szczególności na Ubuntu, programiści nie uwzględnili atutów tego systemu i dlatego próżno tu szukać pełnej integracji z belką powiadomień jak i z Unity. Najważniejsze jest jednak to że program działania sprawnie, a powyższe braki mają szanse być naprawione w kolejnych aktualizacjach.