niedziela, 9 grudnia 2012

Instalujemy linuksa

W dzisiejszym wpisie postaram się przedstawić sposoby na instalację linuksa na waszych komputerach. Wbrew pozorom tych metod jest kilka w zależności od preferencji osobistych i możliwości sprzętowych możemy wybierać z kilku metod i sposobów instalacji.
Jako przedstawiciela systemów z rodziny Unix Linux wybrałem Ubuntu 12.10 32bity, oczywiście wy możecie dobrać sobie inną dystrybucję, sposobów instalacji jest tyle, że każdy z was znajdzie odpowiednią dla siebie metodę. Poniżej przedstawię krótką charakterystykę metod instalacji.

Przygotowanie nośnika.

Zazwyczaj dystrybucje linuksa pobieramy w postaci gotowych do wypalenia na płycie obrazów .iso. Wielkość takiego obrazu zależy od typu dystrybucji jednak zazwyczaj nie przekracza wielkości standardowej płyty CD, występują jednak wyjątki od tej reguły zarówno w dół (np. Puppy Linux zajmuje od 70 do 150 MB), lub w górę (edycje Ubuntu Studio i wielkość około 4GB). Nasz Ubuntu 12.10 zajmuje wielkość standardowej płyty CD, około 763 MB, dzięki temu koszt wypalenia płyty zamyka się w kwocie około 2 pln, lub jeśli użyjemy nośnika USB zero złotych .
Jeśli ktoś ma problemy z nagraniem płyty z systemem to zapraszam tutaj.
Jeśli korzystacie z komputerów typu netbook to zapewne nie posiadacie napędu CD/DVDRom. Co zrobić w takiej sytuacji? A no wykorzystać pendriva. W mojej opinii jest to opcja o tyle lepsza, że możemy wykorzystać ten nośnik danych wielokrotnie. Można również w taki sposób przygotować pendriva, że system możemy na nim zainstalować, dzięki temu nie musimy ingerować w system plików na dysku twardym a nawet możemy korzystać z Linuksa na dowolnym komputerze z portem USB!!! Dlatego uważam, że jest to metoda najbardziej uniwersalna i na tym sposobie intstalacji się skupię.
Przygotowanie pendriva do instalacji Ubuntu.
Przede wszystkim nasz pendrive musi mieć odpowiednio dużą pojemność. W naszym przypadku 2 GB wystarczy. Pobieramy programik, który przygotuje nam wersję instalacyjną Ubuntu na naszym nośniku. Ja polecam użyć Universal USB Installera, jeszcze nigdy mnie nie zawiódł, a jego działanie jest szybkie i stabilne. Do pobrania stąd.
Gdy pobierzemy instalator, możemy zabierać się do tworzenia naszej instalki.
Na pobranym przez nas pliku klikamy prawym przyciskiem myszy i jeśli korzystacie z Windowsa w wersji Vista, Win7, lub Win 8 wybieramy uruchom jako administrator, jeśli korzystacie z WinXP wystarczy kliknąć na pliku dwa razy lewym przyciskiem myszy. Pokaże nam się okno licencji:

Zatwierdzamy postanowienia licencyjne klikając na przycisk I Agree.

1. Wybieramy dystrybucję Linuksa którą chcemy zainstalować
2. Wybieramy plik .iso który pobraliśmy wcześniej, jeśli tego nie zrobiliście tutaj możecie pobrać obraz płyty.
3. Wpinamy naszego pendriva do portu USB i w kroku trzecim wybieramy odpowiadającą mu literę dysku (można podejrzeć w oknie Mój Komputer). Uwaga! Musicie być pewni, że wybrany przez was napęd to właśnie wasz pendrive, bo w następnym kroku instalator sformatuje wybrany przez was dysk!
Tak powinno wyglądać to okno konfiguratora:

Na screenie widać dobrane opcje nie sugerujcie się nazwą obrazu płyty, w celach demontracyjnych użyłem posiadanego obrazu z wersją 64bity. Jak widać w kroku trzecim zaptaszkowane jest pole formatowania napędu USB, jeśli formatowaliście pendrive wcześniej nie musicie nic zaznaczać, ale jeśli tego nie zrobiliście to musicie to zrobić teraz. Krok czwarty pomijamy i zostawiamy tak jak jest.
Klikamy na Create i czekamy. Reszta zrobi się sama.
Po kilku minutach nasz nośnik jest gotowy a my możemy rozpocząć instalację Ubuntu.

Sposoby instalacji.

Jako że wybrałem Ubuntu w pierwszej kolejności opiszę najprostszy sposób instalacji tego systemu.

Instalator WUBI.

Ten sposób instalacji nie wymaga od użytkownika praktycznie żadnej wiedzy technicznej. Instalator działa jak każdy instalator programów systemu Windows.
wubi

Po kliknięciu instaluj, wybieramy miejsce instalacji oraz wybieramy wielkość partycji linuksowej i to w zasadzie wszystko cała reszta dzieje się praktycznie sama, Ubuntu instaluje się jako program windowsowy (możemy w łatwy sposób go usunąć z panelu Dodaj/Usuń Programy), po restarcie komputera ukaże nam się ekran wyboru systemu, będą tam Windows i Ubuntu oczywiście. Wystarczy wybrać interesujący nas w danym momencie OS i zatwierdzić przyciskiem Enter i to wszystko system załaduje się i możemy korzystać.
Sam instalator możemy pobrać stąd, lub jako element składowy dystrybucji systemu (wtedy znajduje się na obrazie iso systemu).
Polecam ten sposób instalacji osobom które chcą przetestować system w sposób bezpieczny, dzięki takiej instalacji można sprawdzić jak zachowuje się system na naszym komputerze, czy wszystko działa poprawnie i czy nie występują błędy uniemożliwiające sprawne i stabilne działanie środowiska.
Wubi jest proste i skuteczne, jednak niesie ze sobą pewne ograniczenia w dostosowywaniu systemu pod siebie. Głównie chodzi tutaj o ograniczone możliwości ustawień rozruchu czyli bootowania.

Instalacja z innego nośnika i tryb live view.

Żeby zainstalować system w bardziej tradycyjny sposób musimy użyć albo wcześniej przygotowanej płyty CD/DVD albo nośnika USB .
Jeśli przygotowaliście płytę lub pendriva wg. instrukcji powyżej, jesteście gotowi do instalacji systemu. Jednak przed całą operacją musimy się jeszcze troszkę przygotować.
Jako że instalować będziemy Ubuntu jako drugi system operacyjny musimy przygotować odpowiednio partycję z Windows.
1. Upewnijcie się że macie co najmniej 20GB wolnego miejsca na dysku C, pomimo że Ubuntu nie potrzebuje aż tyle, to nie chcemy przecież żeby zaraz po zainstalowaniu, Windows krzyczał że nie ma już wolnego miejsca. Prawda?
2. Chociaż instalacja nie wymaże żadnych plików z partycji C, to może się zdarzyć że przez przypadek coś zostanie usunięte podczas zmiany rozmiaru partycji, dzieje się to głownie wtedy gdy mamy bałagan w plikach, dlatego musimy zdefragmentować dysk C, aby to zrobić musimy wejść w Mój Komputer wybrać dysk C następnie kliknąć prawym przyciskiem myszy i z menu wybrać Właściwości a nastepnie w zakładce Narzędzia opcję Defragmentuj.
Defragmentacja trochę potrwa, ale musimy poczekać do jej zakończenia to bardzo ważny krok, dzięki temu unikniemy problemów z plikami Windowsa.
W tej części to wszystko, w następnym wpisie pokażę wam jak zainstalować ubuntu a także wyjaśnię różnice w systemach plików pomiędzy Windowsem a Linuksem.