wtorek, 12 lutego 2013

Oficjalny start Spotify w Polsce.

Dnia dzisiejszego do dwójki graczy Deezera i WiMPa, na polskim rynku muzycznym dołącza największy konkurent, szwedzki Spotify. Debiut ten to doskonała okazja do przetestowania usługi na systemach Linuksa.
Po więcej szczegółów zapraszam do wpisu.

Spotify zadebiutował dzisiaj w Polsce, Włoszech i w Portugalii. Wchodząc na nasz rynek muzyczny serwis oferuje trzy warianty:
Darmowy: niczym nieograniczone słuchanie muzyki na kmputerze z dostępem do internetu, jednak  z przerwami na reklamę , ale bez ograniczeń czasowych.

Unlimited: Niczym nie ograniczone słuchanie muzyki na komputerze, bez reklam.

Premium: Do możliwości oferowanych przez opcję Unlimited, dochodzi możliwość pobierania muzyki na dysk twardy i urządzenia mobilne i odsłuchiwania offline.

Po więcej informacji zapraszam na oficjalną stronę serwisu: http://www.spotify.com/pl/
Dla chcących wypróbować usługę, Spotify przygotował możliwość aktywacji usługi Premium na okres 30 dni bez żadnych dodatkowych kosztów.
Serwis posiada aplikację na systemy Windows, MacOS oraz wersję beta na Linuks, a także webową wersję wykorzystującą flash.
Aby zainstalować Spotify na Ubuntu musicie:
Do listy źródeł dodać wpis deb http://repository.spotify.com stable non-free 
Najławiej to zrobić wklejając w terminalu tą komendę:

sudo gedit /etc/apt/sources.list  

I w pliku który się otworzy na końcu wkleić ten adres:

deb http://repository.spotify.com stable non-free 

Plik następnie musicie zapisać.
sources.list
Kolejna komenda do wpisania w terminalu:

sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 94558F59

I zatwierdzacie klawiszem Enter.
Ta komenda dodaje klucz weryfikacyjny dla repozytorium Spotify, bez podania tego klucza system przy odświeżaniu repozytoriów będzie informował o niezweryfikowanych źródłach, dlatego warto ten klucz dodać.
Ostatnia czynność jaką teraz trzeba wykonać to aktualizacja bazy programów czyli:

sudo apt-get update

i instalacja samego klienta Spotify czyli:

sudo apt-get install spotify

Po pobraniu programu, uruchamiamy go i tworzymy konto, lub logujemy się za pomocą fejsbukowej tożsamości. I to wszystko, dwadzieścia milionów utworów znajdujących się w bazie aplikacji jest gotowych do słuchania. Polecam potestować również wersje klienta na urządzenia mobilne, Spotify dostępny jest zarówno na systemie Android jak również na iOS. Atutem aplikacji mobilnych jest tutaj equalizer dzięki czemu brzmienie muzyki możemy dostosować do swoich potrzeb. Ze swojej strony dodam, że mimo iż muzyka oferowana jest w postaci mp3, to ich jakość jest świetna, oczywiście melomani mogą kręcić nosem, ale dla przeciętnych słuchaczy jakość jest zdecydowanie rewelacyjna.
A wy co sądzicie, Spotify jest lepszy od Deezera i WiMPa?