czwartek, 10 stycznia 2013

Jak odzyskać dostęp do systemu Windows gdy zapomnimy hasła do konta.

Zdarzają się wam sytuacje gdy zapomnieliście hasła do systemu?
Co wtedy robić, pewnie format C: i instalacja systemu od nowa? Ale po co od razu tak drastyczne środki, może lepiej zastosować do tego celu inne metody. Jeśli macie system Ubuntu na pendrivie lub jako drugi system operacyjny (a może pierwszy?), na dysku twardym możecie dostać się do partycji C i zresetować hasło użytkownika w Windowsie, jak to zrobić? 
Zapraszam do czytania.
Na odblokowanie komputera z Windowsem bez znajomości hasła, sposobów jest sporo. Najprostszy z nich działa na systemie Windows XP, uruchamiamy system ponownie i naciskamy klawisz F8 do momentu pojawienia się menu wyboru sposobu uruchomienia systemu. Wybieramy tryb awaryjny i akceptujemy klawiszem Enter. System uruchomi się w trybie awaryjnym a wy do wyboru będziecie mieli kilka kont do wyboru, pojawi się również ukryte konto Administratora, i na to konto będziecie się logować. Jeśli się to uda to w Panelu Sterowania zmiana hasła lub jego usunięcie to już pestka. Jeśli nie możecie dostać się do konta Administratora to pozostaje wam drugi sposób, ten z wykorzystaniem Ubuntu.
Ta metoda w odróżnieniu od opisanego przeze mnie triku działa na wszystkich dystrybucjach Windowsa, jest więc bardziej uniwersalna, ale wymaga też troszkę wiedzy od użytkownika. 
Ponieważ ten blog ma być z założenia dla osób które nie posiadają szerokiej wiedzy o komputerach i systemach operacyjnych, więc postaram się cały proces opisać w jak najprostszy sposób.
Jeśli nie macie zainstalowanego Ubuntu to musicie się zaopatrzyć w płytę z tym systemem, lub najlepiej utowrzyć obraz systemu na pendrivie. Jak to zrobić opisywałem w tym temacie. 
Jeśli macie już przygotowanego pendriva lub Ubuntu jest zainstalowany na waszym komputerze, to logujemy się w tym systemie, lub po uruchomieniu z pendriva wybieramy opcje Try Ubuntu. Po zalogowaniu się w systemie klikamy w lewym górnym rogu pulpitu i w dashu wpisujemy centrum oprogramowania i klikamy Enter. W Centrum oprogramowania natomiast w polu wyszukiwania wpisujemy centów  w wynikach wyszukiwania zaznaczamy program "NT SAM password recovery utility" do instalacji i czekamy aż się zainstaluje.
Teraz będzie najtrudniejsza część zadania. Uruchamiamy eksploratora plików (domyślnie jest nim Nautilus, i jest przypięty do paska bocznego to ta ikonka z Folderem). W Nautilusie wyszukujemy dysk z instalacją Windowsa i przechodzimy do folderu Windows/system32/config, niestety tutaj już musicie sobie poradzić sami z tego względu że wasz dysk z Windowsem będzie w linuksie opisany inaczej, jeśli już znajdziecie ten folder to wciskamy taką kombinację klawiszy Ctrl+Alt+T, uruchomi nam się emulator terminala w którym wpisujemy
cd /media/ i klikamy Enter, 
Teraz wpisujemy taką komendę ls  i patrzymy na listę wyświetlanych wyników, szukamy tutaj wpisu dotyczącego naszego dysku z Windowsem, żeby sobie ułatwić w oknie Nautilusa będzie widoczna ścieżka dostępu, w terminalu wyszukujemy odpowiedni wpis i wpisujemy:
cd /media/oznaczenie-dysku/Windows/system32/config i klikamy Enter.
Uwaga! 
W linuksie ważna jest wielkość liter, dlatego musicie uważnie przepisać ścieżkę do tego folderu, jeśli będzie tu pomyłka to Ubuntu po prostu nie odnajdzie żądanego katalogu. Gdy już się uda dostać do katalogu config to wpisujemy:
sudo chntpw -u login SAM (w miejsce login wpisujecie nazwę konta z systemu Windows do którego chcecie usunąć hasło, czyli jeśli konto to nazywa się Misiek to wpisujecie z uwzględnieniem wielkości liter sudo chntpw -u Misiek SAM), i wciskacie Enter.
Jeśli wszystko pójdzie dobrze i nie popełniliście żadnego błędu, po wciśnięciu klawisza Enter, pojawi się dużo tekstu a na końcu powinna pojawić się sekcja
--- User Edit Menu--- a w niej kilka opcji nas interesuje opcja numer 1 czyli clear password, więc naciskamy 1 na klawiaturze i zatwierdzamy Enter, kiedy pojawi się pytanie wciskamy y i Enter. Program rozpocznie działanie, gdy zakończy, uruchamiamy ponownie komputer i tym razem przechodzimy do systemu Windows próbujemy się zalogować na wcześniej niedostępne konto, tym razem powinno być niezabezpieczone hasłem.
To tyle, właśnie udało się wam włamać do systemu Windows, prawda że proste?
A może macie jakieś problemy? Piszcie w komentarzach postaram się pomóc.